Holowanie pojazdu
Holowanie pojazdu
Holowanie auta – czego nie robić?
Z koniecznością holowania auta wolno spotkać się dosyć wielokrotnie. Awarie pojedynczych układów, stłuczki, kolizje – powodów unieruchomienia pojazdu jest wiele, właśnie dlatego pomoc ze strony służb drogowych czy też znajomego kierowcy bywa nieunikniona. W teorii, nie ma w holowaniu nic zwłaszcza zagmatwanego – otóż wystarczy połączyć dwa samochody linką i powoli powracać do wybranego miejsca. Nic bardziej błędnego. Proces holowania to znaczące wyzwanie dla obu kierowców, które żąda pełnego skupienia, precyzji i synchronizacji. Żeby doszło do następnej stłuczki, wystarczy rozproszyć się na parę sekund. Z tego powodu holowanie aut uporządkowane jest licznymi przepisami, których nieprzestrzeganie grozi dosyć ogromnym mandatem. Nim podejmiemy się tego wyzwania, warto jest w pierwszej kolejności gruntownie się z nimi zapoznać.
O czym nie zapomnieć przy holowaniu?
Zanim zaczniemy holować samochód, trzeba upewnić się, że światła są odpowiednio ustawione. Wypada wyłączyć światła awaryjne, a resztę z nich zaadaptować do panujących warunków, tak jak robimy to w sprawnych autach. Bardzo istotne jest też zamieszczenie trójkąta ostrzegawczego po lewej witrynie pojazdu, aby zasygnalizować innym kierowcom o sytuacji awaryjnej. Następną kwestią jest dopuszczalna prędkość, z którą ciągnięty samochód może się poruszać. Ta nie może przekraczać 60 kilometrów na godzinę w wypadku drogi ekspresowej bądź też obszarów niezabudowanych. Holowane auto jest bez negowania źródłem irytacji drogowców, lecz nie wolno ulec wywieranej na nas presji, gdyż przyspieszenie w takiej sytuacji niepewnie prowadzi do niebezpieczeństwa.
Kto może holować auto?
Choć nie należy posiadać szczególnych uprawnień do holowania, to tylko pomoc drogowa może podjąć się go na autostradzie. Nawet jeżeli przeprowadza je pojazd celowo przystosowany do tego zadania, to wolno transportować uszkodzony samochód wyłącznie do najbliższego zjazdu, żeby nie tamować ruchu. W holowanym aucie musi być obecny kierowca, pewnie że odbywa się ono przy pomocy lawety lub za pośrednictwem szczególnej przyczepy stabilizującej pojazd.
www.1skupaut.pl wróć do kategorii »